Haber Sosyal Hizmet

Yeni Zelandalı Yazar Catherine Hutton’ dan Çeviri Makale…

Yeni Zelandalı Yazar Catherine Hutton’ dan Çeviri Makale…
26 Şubat 2017 - 11:08 'de eklendi ve 2696 kez görüntülendi.

“HUKUKÇULAR SOSYAL ÇALIŞMACILARIN AZLIĞININ ÇOCUKLARI RİSK ALTINDA BIRAKTIĞINI BELİRTİYORLAR”

 

Aile avukatları, Çocuk Gençlik ve Aile (ÇGA) alanında uzmanlaşmış olan sosyal hizmet uzmanlarının sayılarının az olması ile birlikte kaynak yetersizliği, çocukları ihmal ve istismar riski altında bırakmaktadır diyerek açıklama yapmaktadırlar.

Şöyle bir inceleme yapıldığı zaman sosyal hizmet uzmanlarının gözden geçirmelerini sağlamak ve ön saftaki ÇGA sosyal hizmet uzmanlarının sayısını artırmak için iki yıl geçmesi gerekmektedir

Masterton merkezli bir aile avukatı olan Belinda Inglis, son altı ay içinde koruma ve bakım konusunda uzmanlaşmış 10 sosyal hizmet uzmanının ÇGA alanından ayrılmış olduğunu ve henüz o sosyal hizmet uzmanlarının yerine kimsenin getirilmediğini belirtmiştir.

Aile Mahkemesi’nde çocuk avukatı olarak görev yapan Bayan Inglis, bir çocuğun geçmişine bakıldığında ÇGA alanında uzman personel sıkıntısı ve kaynak eksikliği sıklıkla karşımıza çıkmaktadır diye açıklama yapmıştır.

Çocuğun geçmişinde yaşadığı problemlere müdahale edilmemesi, etkisiz müdahale yöntemleri ya da takip edilmediği gibi uzun süren ve endişeli bir rapor bulabilirsiniz ve bu süre zarfında çocuğun sık sık ihmal veya istismara uğraması, aile içi şiddete maruz kalması sıkınttıları meydana gelmektedir. Bu da demek oluyor ki, o çocuğun sorunları o müdahalesizliğin devam ettiği dönemde sıkışmaktadır

Vakaların çoğunlukla ÇGA raporunu bekleyerek birkaç ay uzadığını, mahkeme kararları verilecek olan davaların geciktiğini belirtmiştir Belinda Inglis.

Bayan Inglis, devlet kurumlarının müdahale etme konusundaki isteksizliğinin hamile bir gençle ilgili bir davada olduğu gibi durumu daha da kötüleştirdiğini ifade etti.

ÇGA SOSYAL HİZMET UZMANLARI ENDİŞELİ BÜYÜKANNEYİ AİLE MAHKEMESİNE GÖNDERİR..

Law Society’nin aile hukuku bölümünde başkanlık yapan Nelson avukatı Michelle Duggan, ÇGA müdahalesinin eşiğinin gittikçe arttığını fark ettiğini söyledi ve büyükannesinin torununun refahı hakkında endişe duyduğunu bir örnek ile aktardı.

Aile içi şiddetle ilgili endişe duyan büyükanne, Anne ve Baba’nın uyuşturucu kullanımı konusunda ve anne ve babanın yeni eşleri hakkında endişe duyuyordu. Gerçekten torunun risk altına girdiğinden endişe ediyor ve ÇGA uzmanları, Bu gerçekten ciddi bir durum, biz konuştuğunuz insanları tanıyoruz ancak bu durumu kendiniz Aile Mahkemesine götürüp bir ebeveynlik emri isteyin diyorlar.

Bayan Duggan, dedeye büyük mali ve kişisel sorumluluk yüklediğini, çocuğuna ve çocuğunun eski eşine karşı korkunç bir dinamik oluşturduğunu söyledi.

Aile Mahkemesine gittikten sonra ÇGA uzmanları konuyu araştırdı.

ÇGA uzmanları soruşturmayı yaptılar ve konu ile ilgili aile toplantısı yapmayı gerektirecek hiç bir dayanak olmadığını belirtmişlerdir ancak bunu büyükanne ve büyükbaba ile aile arasında bırakabilirlerdi ama yapmadılar.

Bir başka olayda, ebeveynleri veya vasileriyle yaşayamayan 10 yaşındaki bir çocuk, son bir yılda üç farklı sosyal hizmet uzmanı değiştirdi.

Bayan Duggan, bu alana insanların ilgisini çekmekte zorlandığını ve işin zorlu doğasını yansıtan mevcut sosyal hizmet uzmanlarının yüksek bir iş hacmi olduğunu belirtti.

Gerçekten çok zor bir meslek ve her taraftan eleştirilere açık gibi görünüyorsun. Yönetici beklentileri var, ebeveynlerin ve çalıştığın ailelerin beklentileri var mahkeme beklentileri var, avukatın çocuğa olan beklentileri var..

“Ve öyle görünüyor ki sanırım, yaparsan lanet olasısın, yapmazsan lanetlisin”.

SOSYAL HİZMET UZMANLARININ VAKA YÜKÜ ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Sosyal Hizmet Kurumları Genel Sekreteri Lucy Sandford-Reed, sosyal hizmet uzmanlarının vaka yükü oranının yüksek olduğunu ve temel performans göstergelerini karşılamayanların sıklıkla performans iyileştirme planları yaptığını belirtti.

Sosyal hizmet uzmanları “Çocuğun veya genç kişinin sonucunu iyileştirmek için, yapmam gerekenleri yapabilir miyim?  Veya işverenimin taleplerini karşılamak için yapmam gereken şeyleri mi yaparım? ” diyerek iki soru arasında kalmaktadır.

“Sosyal hizmet uzmanları genellikle bu tür durumlar karşısında bazı çok zor kişisel, etik kararlar vermek zorunda kalmaktadır.”

PSA, Masterton ve Dannevirke’deki gençleri destekleme konusunda sosyal hizmet uzmanı boşluklarının giderilmesine yönelik Sosyal Kalkınma Bakanlığına endişelerini dile getirdiğini açıkladı. Bakanlık ise konu ile ilgili olarak harekete geçtiğini söyledi.

Sosyal Kalkınma Bakanlığı, sosyal hizmet uzmanı eksikliği bulunan alanların bulunduğunu ve bu bölgelerde aktif olarak işe alımların başladığını açıkladı.

Ayrıca korunmasız çocuklar için nisan ayında kurulması beklenen yeni Bakanlığın, değerlendirmelerin güçlendirilmesini ve vakaları aktif bir şekilde yönetmesi bekleniyor.

Ancak İşçi Partisi, Çocuk Yardımı ve Ailenin kronik olarak yetersiz bir şekilde finanse edildiğini ve bakanlığın adının değiştirilmesinin çok bir fark yaratmayacağını ifade etti.

İşçi Partisinin çocuk sözcüsü Jacinda Ardern, geçen yıl Çocuk Gençlik ve Aile  talep ve politika değişiklikleri artan maliyetleri için 2019 yılına kadar 56 milyon dolar açığın kapatılmasına yönelik yeterli para ayırmadığını itiraf etti.

Bayan Ardern, ücret ve tatil masrafları gibi bütçelenmemiş ücretlendirme masraflarının da 109 milyon dolar olduğunu söyledi.

“Sadece sosyal hizmet uzmanlarının tam ve yeterli istihdamı olmadığından çocukların risk altına olmasını örtbas etmeye çalışmak, son dönemde bölgede görülmeye başlanılan saatli bir bombadır” denilmektedir.

Çocuk Bakanı Anne Tolley, bu iddiaları reddetti ve hükümetin, Korunmaya Muhtaç Çocuklar Bakanlığı’na yüz milyonlarca dolar aktarılacağını söyledi. Tolley, geçen yılki bütçenin önümüzdeki dört yıl boyunca bu alana 347 milyon dolarlık yeni finansman sağladığını ve bu rakamın neredeyse yarısının maliyet baskılarıyla karşı karşıya kalacağını söyledi.

Catherine Hutton
Catherine Hutton , Kıdemli Muhabir
ÇEVİRİ: ALİ OSMAN ÖZPOLAT
Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı/Sosyal Hizmet Uzmanı

 

kaynak: radionz.co.nz

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER