Haber Sosyal Hizmet

İngiliz Sosyal Hizmet Uzmanı Sophie Ayers’ den Çeviri Makale…

İngiliz Sosyal Hizmet Uzmanı Sophie Ayers’ den Çeviri Makale…
12 Şubat 2017 - 7:33 'de eklendi ve 3261 kez görüntülendi.

“Sosyal hizmet değerleriyle çatışan bir ortamda çalışıyorum.”

 

-Sosyal hizmet uzmanları, ortaya çıkan tehlikeli siyasi manzarayı aktif bir şekilde protesto etmek zorunda kalmasına duyulan ihtiyaç Sophie Ayers tarafından savunuluyor.

 

Ayrımcılık karşıtı uygulamalar, sosyal hizmet eğitiminin en önemli unsurlarından biridir ve karşılamak zorunda olduğumuz profesyonel standartların merkezinde yer alır.

Bu çalışma biçimine doğrudan karşı olan ve sosyal hizmet değerleriyle uyumsuz olan bir siyasi dünyada çalışmaktan çok rahatsızım.

Örneğin, Theresa May’ın son ziyareti olan Donald Trump ile Birleşik Krallık ziyaretinde Trump’ı davet etmesinden son derece endişe duyuyorum. May’ın tutumunun Trump ve onun yıkıcı göç politikasıyla imzalanmasına benzediğini düşünüyorum.

Sosyal hizmet uzmanları olarak, HCPC (Sağlık ve Bakım Meslekleri Konseyi) yetkinlik standartlarının 6. bölümünü karşılamalıyız. Sosyal hizmet uzmanlarının “ayrımcılığın, dezavantajın ve baskının etkisine meydan okumak ve bunlarla mücadele etmek için uygulamayı kullanabilmeleri” gerektiğini belirtmektedir. Bu standartlar siyasi liderlerimize uygulanmayabilir ancak hükümetimizin hala Trump’ ın düşmanca ve ayrımcı konuşma ve politikalarına karşı meydan okumak ve bunları savunmak ile görevli olduğuna inanıyorum.

Eğer Sosyal hizmet uzmanlarından, risk değerlendirmelerini bildirmek için ırk, din veya menşe ayrımı yapılarak ülke kullanmaları istenirse bu durum yaygın korku ve öfke ortaya çıkacaktır. Bu durumdaki Müslümanlar için korkudan başka bir şey hissetmiyorum. Ayrıca Müslüman toplumunun Trump’ın yeni göçmen karşıtı politikasına nasıl tepki vereceğini tahmin edemiyorum.

Saygı İçin Bariz Saygısızlık

Başbakanımızın korku duymaksızın saygı, eşitlik ve güven içinde yaşama hakkının ihlaline göz yuman bir saygıyı kabul ettiğini bilerek Müslüman bir müracaatçının gözlerine nasıl bakabilirim bilemiyorum.

Hükümet şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ne benzer bir göçmen yasağını savunuyor gibi görünmese de zulmü teşvik eden ve insan hakları desteğini kısıtlayan Trump’ın politikalarına karşı sessiz kalmanın dışında hatta desteklemesinden korkuyorum.

May, örnek olarak seçtiği Calais kampındaki refakatsiz sığınmacı çocukları ele alarak Suriye’deki mülteci krizine tepki verdi. Ancak Başbakanımız, kötü şartlardan korunması gereken kimsesiz çocuklar için belirsiz bir kayıtsızlık ve eylemsizlik göstermektedir.

Hükümet refakatsiz sığınmacı çocukların kanaldan geçmesine izin verirken refakat konusunda yavaş hareket etti ve merhamet eksikliği olduğu ortaya çıktı. Bunun arkasından Hükümet diğer Avrupa ülkelerinden alacağı refakatsiz mülteci çocuk sayısının sadece 350’ye kadar düşeceğini belirtti.

Tüm dünyada çalkantılı olan insani sorunların karmaşıklığını küçümsemiyorum. Bu durumun açık bir çözümü bulunmamakta ve Hükümetin insan hakları krizine karşı acı bir hap yutmuş gibi rahat tavırları benim sosyal hizmet eğitimimden dolayı her geçen gün insanlığa karşı saygımı artırmaktadır.

İnsan haklarına saygı

İnsan haklarına saygı, her sosyal hizmet uzmanının pratiğinin merkezinde olmalıdır. Bununla birlikte, hükümetin saldırgan göç politikalarını temkinli hale getirme eğiliminde olması nedeniyle, profesyonellerin, üzerinde çalıştıkları hükümet konusunda temkinli davranmaları anlaşılabilir.

Sosyal hizmet uygulamaları içinde, karmaşık etik ikilemler günlük olarak yoğunlaşmaktadır. Bu, bir ebeveynin evlat edinme yoluyla çocuğunu kaybetmesiyle kalıcı olarak karşı gelip gelmeyeceği konusunda kendileri veya başkaları için risk taşıdığına dair açık işaretler gösteren bir kişinin ele alınıp gözlemlenmelidir.

Toplumsal çalışmayla ilgili birçok eleştirmen uzun süredir insan hakları dengesinin, özellikle aile mahkemesi sistemine atıfla kaybedildiğini savunmaktadır. Şu anda bu görüşü paylaşmıyorum ve sosyal mühendisliğin herhangi bir biçimini korumak için karar vermeyi etkileyen katı yasama ve etik kuralların bulunduğundan eminim.

Ancak, bugünlerde kökleşmiş ve öğretilen adalet anlayışımızla birlikte, sosyal hizmet uzmanlarının şimdi ırkçılığın ve önyargının olumsuz ifadelerine karşı oluşan gölet üzerinden ayağa kalkması şarttır. Amerika güçlü ve kuvvetlidir ve İngiliz halkı ve görünüşe göre İngiltere hükümeti üzerinde çok fazla etkisi vardır.

Sosyal hizmet uzmanları aktif olarak protesto etmek ve ortaya çıkan tehlikeli siyasi manzaraya karşı tepkimizi göstermemiz gerekiyor. Kendimizi, mesleğimizin her değer katının kökünden kopuk ve dağılmış olduğu bir dünyada bulmaktansa, bu yıkıcı ortaklığa karşı  mücadele edelim.

Sophie Ayers Çocuk Koruma Sosyal Hizmet Uzmanı

 

Çeviri:

Ali Osman ÖZPOLAT

Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı/Sosyal Hizmet Uzmanı

 

Kaynak: communitycare

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER