Haber Sosyal Hizmet

Amerikalı Araştırmacıdan “Çocuğunuzun Ekranlarla Sorun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?”

Amerikalı Araştırmacıdan “Çocuğunuzun Ekranlarla Sorun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?”
18 Aralık 2017 - 8:01 'de eklendi ve 1355 kez görüntülendi.

Yeni araştırma, ebeveynlere soracakları temel sorunları ortaya koyuyor.

Birçok anne ve baba çocuklarının ekranlarla olan ilişkilerine kafayı takmış durumdalar. Televizyon yeni bir şey değildir ve video oyun sistemleri 30 yıldır yaygın şekilde dünyamızda var. Ekranda geçirilen toplam zaman, nesiller boyunca gerçekten artmış olup olmadığı konusunda ciddi tartışmalar var. Ancak mobil cihazların çekiciliği de birçok çocuğun ilgisini çekiyor gibi görünüyor. 1980’lerde bir çocukken, en sevdiğimiz TV şovlarının gelmesini beklemek zorunda kalıyor ve aynı hırpalanmış videokasetleri defalarca izliyorduk. Fakat şimdi video ve etkileşimli eğlence her zaman, her yerde ve isteğe bağlı olarak erişilebiliyor.

Bununla birlikte, son zamanlara kadar hem ebeveynler hem de klinik tedavi uzmanları, ekran medyası kullanımı ve bununla birlikte gelebilecek sorunlar hakkında konuşmak için ortak tanımlardan yoksundu. Zaman, ekran problemlerinin tek önlemi olamaz; kısmen hepimiz çok fazla sosyal medya kullanıyoruz ve çocuklar için okula da dâhil olmak üzere aslında her gün saat kullanım imkânı mevcut. Ve unutmamak gerekir ki, pek çoğu olmasa da pek çoğu buna dirençli görünüyor. Ve unutmamak gerekir ki, pek çoğu olmasa da bazıları buna dirençli görünüyor. En sevdikleri TV şovlarından veya video oyunlarından yararlanabilirler ve kapatma zamanı geldiğinde biraz homurdanıyor olabilirler, ancak hayatlarının diğer alanlarında herhangi bir sorun ile karşılaşmıyorlar.

Kasım ayında yayınlanan yeni bir araştırma, soruna yeni bir bakış açısı getiriyor. “Sorunlu Medya Kullanımı Tedbirinin Geliştirilmesi ve Onaylanması: Çocuklarda Ekran Ortamı Bağımlılığı ve Ebeveyn Raporu Ölçümü”. Bu da dikkat edilmesi gereken önemli ve kullanışlı bir liste olabilir. Araştırmacılar, ölçümlerini DSM-5’deki “İnternet Oyun Bozukluğu” kriterlerine dayandırdı. Bu, resmi bir tanı değil, daha ileri araştırmalar için bir koşul olarak listelenmiştir. Aynı şekilde, yeni araştırmanın başlığı bağımlılık terimini tırnak içine koyuyor çünkü ekran medyasıyla etkileşimlerin çocuklar, ergenler ya da yetişkinler için bağımsız bir bağımlılık oluşturduğu konusunda henüz bir görüş birliği mevcut değil. İster bağımlılık ister “sorunlu kullanım” deyin, çerçeve önemlidir çünkü ekranların bir çocuğun hayatında oynadığı rol daha geniş duygusal ve davranışsal bağlam üzerinde yoğunlaşır.

  • Çocuğunuz ekran dışındaki faaliyetlere ilgi kaybetti mi?
  • Durmakta zorlanıyor mu?
  • Tercih ettikleri etkinlikleri düşünüyor gibi görünüyorlar mı?
  • Onları iyi durumda tutan tek şey bu durum ve fişten çekilmeye zorlandıklarında bir şekilde mutsuz mu oluyorlar mı?
  • Kullanımları zamanla artmakta mı?
  • Kullanmak için gizlice mi işler çeviriyorlar mı?
  • Aile faaliyetlerine engel olmaya başladılar mı?
  • Ailenin diğer fertleri ile sorun yaşanıyor mu?

Burada bildirilen iki çalışmadan birinde araştırmacılar, 291 anneye bu soruların çeşitli versiyonlarını ve ekran saati ölçümleri için psiko-sosyal işlevselliğini yanıtlamalarını istediler. “Sorunlu medya kullanımı ölçütü”, çocukların hayatlarının diğer alanlarındaki sorunlarını öngördüğü ölçüde doğrulamayı başardı. İkinci bir çalışmada, araştırmacılar bu önlemi 4 ila 11 yaş arasındaki erkek ve kız çocuklara uygulayacaklarını ifade etti.

“The Art of Screen Time” da araştırmaya başladığımdan beri çocukları belirli bir medya etkinliği ile “takıntılı” göründüğü için endişelenen birçok ebeveyn gördüm. Bu soruları cevaplamak ve bu endişe ile mücadele etmek için burası iyi bir yerdir. Video oyunları sevmek suç değildir, ancak bazı çocukların sağlıklı bir kullanım modeli bulmaları için yardıma ihtiyacı vardır.

Anya Kamenetz, “The Art of Screen Time” ve çocuk gelişimi konusundaki diğer dört kitabın yazarı.

Kaynak: psychologytoday

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER