Haber Sosyal Hizmet

Büyükanneye maaş netleşti, Başvuru ne zaman ?

Büyükanneye maaş netleşti, Başvuru ne zaman ?
08 Şubat 2017 - 13:43 'de eklendi ve 2335 kez görüntülendi.

Büyükanneye torun maaşı için başvuru şartları belirlendi. Uzun süredir beklenen büyükanne projesi konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile toplantı düzenleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, büyükanne maaşı şartları için açıklamada bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, torun bakan büyükannelere verilecek maaş tutarının 425 TL olduğunu açıkladı. Bakan Müezzinoğlu, uygulamanın 10 ilde 6 bin aile ile başlayacağını söyledi.

Bir süredir hükümetin ve iş dünyasının gündeminde olan ‘büyükanne projesinin’ detayları kısa süre önce belli olmuştu. Proje, İstanbul ve Bursa illerinde, seçilecek 5 bin aileden pilot uygulama olarak başlıyor. Çalışan annelerin çocuklarına bakacak olan büyükanneler, 65 yaşından büyük olmayacak. Uygulama kapsamında da büyükannelere asgari ücretin yüzde 30’u olan 425 lira ödenecek.

6 AYLIK VE 1 YAŞ ARASINDAKİ BEBEKLER İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Büyükanne maaşı 6 aylık-1 yaş arasındaki bebekler için geçerli olacak. İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kayseri, Sakarya, Antalya, Konya, Tekirdağ ve Gaziantep illerinde 1 yıl pilotuygulama yapılacak.

ŞUBAT SONUNA KADAR TALEP TOPLANACAK

Bakan Müezzinoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Şubat sonuna kadar talep alıp, mart ayında projeyi başlatacağız. Çocuğa bakacak büyükannenin emekli olması ya da olmaması, emekli maaşı alması ya da almaması önemli değil. Büyükannenin ekonomik koşulları gündem dışı. Önemli olan, büyükannenin sağlık sorunun olmaması. Bu haktan yararlanacak olan annenin ise asgari ücretin 2 mislinden fazla ücret almıyor olması da gerekiyor. Büyükannelere ödenecek ücret ise asgari ücretin yüzde 30’u olacak. Pilot uygulama sağlıklı olursa, büyükanneye yaş sınırlaması getireceğiz; o da, 65 yaş. Ama kesin değil” demişti.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER