Haber Sosyal Hizmet

Başbakan: “500 ASDEP görevlisi alacağız.”

Başbakan: “500 ASDEP görevlisi alacağız.”
04 Eylül 2016 - 16:50 'de eklendi ve 5741 kez görüntülendi.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır’daki Cahit Sıtkı Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Doğu ve Güneydoğu Yatırım Destek Hamlesi Tanıtım Programı”nda konuştu:

“500 aile destek görevlisi ataması yapacağız. Kadınlara yönelik 186 adet meslek edindirme merkezi açacağız.

13 adet yeni Sosyal Hizmet Merkezi kuracağız.

6 bin Aile olan Korunmaya Muhtaç Çocuk yardımını 10 bin aileye çıkaracağız.

17 yeni Aile Destek Merkezi yapıyoruz.”

“Sadece Diyarbakır Sur için 1,7 milyarlık yatırım yapıyoruz. Sur için toplu konut tarzı binalar yapılmayacak. Tarihi dokusunu gözümüz gibi koruyacağız.

Terörden zarar gören tüm yerleri yeniden yapacağız. Konutları bitene kadar kirada olacaklar, kirayı da biz ödeyeceğiz. Diyarbakır’a 1,9, Şırnak’a 3 buçuk, Hakkari’ye 2,5, Mardin’e 1,8 milyar lira kaynak ayırdık. Bu şehirlerin imarı için toplam 10 katrilyon lira para harcayacağız.”

23 ilde cazibe merkezleri

“Bölgeyi büyük yatırımlarla buluşturuyoruz. 23 ilde cazibe merkezleri oluşturuyoruz. Yatırım için araziyi bedava veriyoruz, ihtiyaç duyulan fabrikayı da devlet yapıp teslim ediyor.

Devletin ihtiyaç duyduğu ürünleri buradan alacağız. Yatırımcıya kamunun alım garantisini vereceğiz.

Batman, Diyarbakır ve Malatya’ya stadyum

“Batman’da 15 bin, Diyarbakır’da 33 bin, Malatya’da 25 bin kapasiteli stadyum yapıyoruz. 23 ilde 67 bin konut yapacağız.”

‘Örgütler zarar veremez hâle gelene kadar devam’

Yıldırım, Suriye’deki Fırat Kalkanı Harekâtı hakkında konuştu:

“DAEŞ, YPG, PYD terör örgütü ülkemize zarar vermeyecek hale gelirse o  zaman tekrar geri döneriz. Aksi halde ülkemizin güvenliğini korumak, vatandaşımızın can ve mal emniyetini sağlamak bizim en önemli işlerimizden bir tanesidir. Bunun için gereken her türlü çalışmayı yapacağız. Uluslararası terör tacirlerine hizmet edecek bir projeye, Suriye’nin kuzeyinde yapay bir devlet kurulmasına asla ve asla geçit verilmeyecek.”

‘Paraları terör örgütüne aktaran hesabını verecek’

Başbakan, belediye başkanlarının tutuklanması hakkında da şu ifadeleri kullandı:

“Terörle mücadele devam ederken herkesi davet ettiğimiz zemin, hukuk zeminidir. Vatandaşa belediye hizmeti vermek üzere seçilen herkes hukuka uymak zorundadır. Halkın iradesini, devletin imkanlarını terör örgütlerine tahvil edenler mutlaka karşılığını görecekler. Burada, hukuka uygun görev yapan, terör örgütleriyle iş birliğine girmeyen belediye başkanlarının, meclis üyelerinin, yerel yöneticilerin endişe etmesine hiç gerek yoktur. Onlarla ilgili hiçbir işlem yapılmayacaktır. Ama bütün imkanları, bulunduğu şehre altyapı hizmeti yapsın, üst yapı hizmeti yapsın diye gönderilen paraları terör örgütüne aktaran, terör örgütüne lojistik destek verenler bu yaptıklarının hesabını verecek, yağma yok.

Kaynak: Al Jazeera

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER