Haber Sosyal Hizmet

Arakanlı Müslüman mülteci sayısı 420 bini aştı

Arakanlı Müslüman mülteci sayısı 420 bini aştı
28 Eylül 2017 - 6:56 'de eklendi ve 1149 kez görüntülendi.

Uluslararası Göç Örgütü, 25 Ağustos’tan bu yana Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 421 bine yükseldiğini açıkladı.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman, 25 Ağustos’tan bu yana Myanmar’daki şiddet olaylarından kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının 421 bine yükseldiğini ve bunların 171 bin 800’üne henüz hiçbir sağlık hizmeti verilemediğini belirtti.

Sözcü Millman, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında, yüksek sıcaklıklar ve muson yağmurları altında Cox’s Bazar kenti civarındaki kamplara yeni ulaşan Myanmarlı sığınmacıların yetersiz beslenme ve yorgunluk nedeniyle hastalandıklarını söyledi.

‘’BM Genel Sekreteri Guterres, Myanmar hükümetine çağrı yaparak, “Arakanlıların geri dönüşüne izin verin” ifadelerini kullandı.’’

Millman, Cox’s Bazar kenti civarındaki Ukhiya ve Teknaf bölgelerindeki kamplarda 600 bin Arakanlı Müslüman sığınmacı olduğunu ve bunların üçte ikisinin 25 Ağustos’tan sonra bölgeye ulaştığını vurguladı.

  • Sözcü Millman, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin iki kampında barınan sığınmacıların bu rakama dahil olmadığını anlattı.

Arakan eyaletindeki şiddet olaylarından kaçarak Cox’s Bazar’a sığınan Arakanlı Müslümanların sayısının bugün itibarıyla 421 bine ulaştığını belirten Millman, bunların 171 bin 800’üne henüz hiçbir sağlık hizmeti verilemediğini bildirdi.

Kaynak: Yeni Şafak

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER