Haber Sosyal Hizmet

AMERİKA’ DA SOSYAL HİZMET AYI KUTLAMALARI !

AMERİKA’ DA SOSYAL HİZMET AYI KUTLAMALARI !
05 Mart 2017 - 12:46 'de eklendi ve 2348 kez görüntülendi.

Öz Bakım,

Sosyal Hizmet Uzmanları için Profesyonel Önceliktir

Mesleki öncelik olarak öz bakımı vurgulayarak, Mart Sosyal Hizmet Ayını kutlayalım! Öz bakım konusu çok fazla dikkat gerektiren bir konudur. Bununla birlikte, çoğunlukla öz bakım, halen merak uyandıran bir kelime olarak kullanılmaktadır veya yüzeysel bir önemi bulunmaktadır.

Bununla birlikte, mevcut durumda, uygulayıcıların refahı ve örgütsel sağlık daha da önemlidir. Bir meslek olarak, toplumsal desteklerin sistematik olarak azaltılması ve temel değerlerimize karşı sınırsız bir şekilde devam eden zorluklar ile karşı karşıyayız. Bu stresli ortam, bireysel uygulayıcıların öz bakımını ihmal etmesi için baskı yapar. Benzer şekilde, rekabet halindeki taleplerle örgütlerin, örgütsel sağlıklı yaşam yatırımlarına yönelik programlı krizlere vakit kaybetmeksizin öncelik verme olasılığı daha yüksektir.

Bu dönemde faaliyet gösteren çalışmalar bir maraton koşusu ile karşılaştırılabilir. Bu bağlamda meslek, uzun vadeli kapasite ve yetkinliği sağlayacak bir şekilde “çalıştırılmalıdır”. Meslek, her zamankinden daha fazla uygulayıcıyı, örgütsel işlevsizliğin bir sonucu olarak tükenmek ve etkinliği azaltmak için kaybetmeyi göze alamaz. Mesleğimizin etkisi ve amacı devamlı tutulacaksa, insanları önemli çalışmalarımıza getiren tutku ve özveri desteklenmelidir! Sosyal hizmet, öz bakıma etkili ve sağlıklı bir meslek için gerekli dikkati vermeye özen göstermelidir.

Mesleğimizi, öz bakım ve sağlıklı yaşam için bütünsel ve sistematik dikkatle sürdürmek için beş önemli husus vardır.

1-Uygulayıcılar öz bakımın gereklliliğini ve ekstra bir zorunluluk olmadığını anlamak zorundadırlar. Ulusal Sosyal Hizmet Uzmanları Birliği (NASW) ve Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IFSW), öz bakımın sağlam mesleki uygulamaların bir gereği olduğunu kabul etmektedir. Uygulayıcılar, kendi sorumluluğunun bilinçli olarak geliştirilmesi yoluyla bu zorunluluğu yerine getirmelidir.

2-Sosyal hizmet okulları, öz bakım ve örgütsel sağlığı mesleki hazırlık müfredatına dahil etmelidir. Sadece öğrencileri öz bakım vermeye teşvik etmek yetersizdir. Profesyonelleşmenin tüm önemli yönleri gibi, sosyal hizmet müfredatları da profesyonel özbakımı geliştirmek için tasarlanmış net görevler ve kaynaklara ihtiyaç duyar.

3-Mesleki örgütler , mesleki gelişim ve hesap verebilirlik konularındaki vurgular olarak öz bakım ve örgütsel sağlıklılığı teşvik etmelidir . NASW ve IFSW gibi örgütler, mesleğin öz bakım hareketinin oluşmasına katkı sağlayabilir. Mesleki kuruluşlar, öz bakım ve sağlıklı yaşamın devamlılığı için sürekli eğitim olanakları ve kaynakları sağlayabilir. Lisanslama kurulları, bu önemli konularla ilgili eğitimler isteyebilir.

4-Ajanslar sistematik ve örgütsel sağlıklı yaşam kültürleri geliştirmeye kaynak ayırmalıdır. Bireysel uygulayıcıların öz bakımı uygulamakla sorumlu olmalarına rağmen, organizasyonlar da sorumluluklarını yerine getirmelidir. Çoğu sosyal hizmet kuruluşu, ne yazık ki organizasyonel sağlıklı yaşam ve örgütsel sağlığa dikkat etmemektedir. Spor salonu üyelikleri veya sağlıklı yaşam kontrolleri yararlı olabilecekken örgütsel yapı personelin refahına gerekli sistemik dikkati yeterince teşvik etmemaktedir.

5-Bireysel uygulayıcılar, işverenlerin çalışanların sağlığı için taahhütte bulunmalarını beklemek zorundadırlar. Bu nedenle bir iş ararken potansiyel işverenlerin personelin refahını nasıl desteklediğini değerlendirin. Mevcut rollerde ise  sağlıklı yaşam kültürünü savunmak ve katkıda bulunmak önemlidir.

Mart, Sosyal Hizmet Ayı, mesleğimizin bulunduğu yere, mevcut durumumuza ve gelecekteki yönelimlerimize yansıyacak bir zamandır. Bu çağda, meslek, sosyal adalet ve insan refahının amaçlarının teşvikinde hayati bir role sahiptir. Önümüzdeki maratonda bizi ayakta tutabilmek için, öz bakım ve sağlıklı yaşam eğitimine, kaynaklara, disipline ve özveriye sahibiz.

Erlene Grise-Owens ,  Ed.D.,  LCSW, LMFT, MSW, MIT,  

Sosyal Hizmet Uzmanları ve Diğer Yardımcı Profesyoneller için A’dan Z’ye Öz Bakım El Kitabı’nın kurucu ortak editörü

Çeviri: Ali Osman ÖZPOLAT

Aile ve Sosyal Politikalar Uzmanı/Sosyal Hizmet Uzmanı

Kaynak: SocialWorker.Com

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER